Parafia Najświętszego Serca
Pana Jezusa w Wyrach

Dziś obchodzimy:

Gmina Wyry

W skład gminy Wyry wchodzą dwie miejscowości Wyry i Gostyń. Jest to jedna z najstarszych gmin na Górnym Śląsku położona na południe od Katowic na obrzeżach pięknych lasów pszczyńskich.

Pierwsza wzmianka o miejscowości Wyry pochodzi z 1287 r. Od 1770 r wieś związana była z górnictwem a w 1927 r otwarto tu zakład chemiczny.

Wieś Gostyń założona została prawdopodobnie w XIII XIV w (brak wzmianki) W 1721 r powstała tu huta szkła, wcześniej huta żelaza. Na terenie obu miejscowości w czasie kampanii wrześniowej 1939 r toczyły się jedne z najcięższych na terenie Śląska walk z wojskami hitlerowskimi. Obecnie dwa największe zakłady na terenie gminy to:

  • "NOMA" Sp z o.o,
  • Wyrskie Zakłady Urządzeń Przemysłowych "NOMA INDUSTRY" Sp z o.o.

Na terenie gminy istnieją dwa przedszkola, dwie szkoły podstawowe, dwa gimnazja dwa ośrodki zdrowia, Dom Kultury. Działa tutaj mający kilkudziesięcioletnią tradycję chór mieszany "Zorza" oraz założony w 1930 r klub sportowy "FORTUNA" Wyry, posiadający sekcję piłki nożnej oraz skata.

Bliskość dużych ośrodków miejskich oraz dogodne położenie komunikacyjne przy drodze krajowej Mikołów - Pszczyna stwarzają dogodne warunki inwestycyjne.

W planie zagospodarowania przestrzennego Gminy wyznaczono znaczne obszary pod budowę zakładów rzemieślniczych składów hurtowni. Do zagospodarowania i wydzierżawienia są również tereny sportowo - rekreacyjne.

Władze Gminy proponują dogodne warunki kupna lub dzierżawy terenów życzliwie rozpatrując każdą propozycję.

DANE OGÓLNE:
  • Powierzchnia(km2): 34,5
  • Liczba ludności: ~6000
  • Gęstość zaludnienia na km2: 174


Na podstawie folderu Gminy Wyry